Amikor lakást veszünk, úgy gondoljuk, hogy egy négytagú családnak elég lesz egyetlen fürdőszoba. Aztán a reggeli munkába, iskolába rohanás közben jövünk rá, hogy talán mégsem. De mit tegyünk, ha nem akarunk költözni, mégis egy fürdőszobával többet szeretnénk?
Kép forrása: realhomesmagazine.co.uk
Ha hely van, félig már nyert ügyünk van
Az első kérdés, amit fel kell tennünk magunknak, hogy hol tudnánk néhány négyzetméterről lemondani egy plusz fürdőszoba érdekében. A kis lakások lakóinak ilyen szempontból szinte reménytelen a helyzetük, hacsak nem tudnak egy kisebb szobát teljesen beáldozni. A nagypolgári lakások tágas szobáiból azonban már lényegesen könnyebb néhány négyzetméternyit lecsippenteni. A családi házak tulajdonosai előtt pedig szinte végtelenek a lehetőségek, amennyiben műszakilag megoldható, hogy egy helyiséggel bővítsék a házat.
Ennek a VI. kerületi nagypolgári lakásnak a kisebbik, zuhanyzós fürdőszobája például szinte biztos, hogy utólag, felújításkor került kialakításra.
Még több képért kattintson a fotóra!
Vízvezetékek
Az, hogy van egy feláldozható helyiségünk, vagy néhány leválasztható négyzetméterünk, azonban még kevés önmagában, ha műszakilag nem kivitelezhető, hogy oda a vizet tudjunk vezetni, és a szennyvizet is el tudjuk vezetni. Ezért lehetőség szerint olyan helyet kell választani, aminek egyik fala vagy a már meglévő fürdőszobánkkal, vagy a konyhával határos.
Kétszintes családi házak esetén, az emeletre fel, vagy a földszintre le vizet vezetni már kicsit bonyolultabb, de nem lehetetlen. Itt is érdemes azonban arra ügyelni, hogy az új fürdőszoba a már meglévő fölött vagy alatt legyen, ahogyan ebben a gödi családi házban is tették.
Még több képért kattintson a fotóra!
És ha ez megvan, akkor is ki kell hívnunk egy vízvezeték szerelőt, aki megállapítja, hogy a projekt valóban kivitelezhető-e. Ha pedig az átalakításhoz falat is ki kell vernünk, mindenképp hívjunk statikus szakértőt is. Ezen kívül érdeklődjünk utána a helyi építésügyi hatóságnál, hogy az átalakítás nem ütközik-e bármely helyi építésügyi rendelkezésbe.
Világítás és szellőzés
Az új fürdőszobának természetesen a megfelelő szellőzését is biztosítani kell, ezért járjunk utána, hogy hogyan lehet ezt kivitelezni, mielőtt bármibe belefognánk. Igazán szerencsésnek mondhatjuk magunkat, ha leendő fürdőszobánknak külső fala is van, és műszakilag megoldható, hogy legalább egy kicsi ablak legyen rajta. Ha lehetőségünk van rá, semmiképp ne mondjunk le egy ablak beépítéséről, hiszen természetes fényt és ventillációt is biztosít.
Itt érdemes megemlítenünk a világítást is, hiszen az átalakítás a villamos hálózatot is érinteni fogja, ezért mindenképp járjunk utána, hogyan és milyen világítás kialakítására lesz lehetőségünk az új fürdőszobában.
Kád vagy zuhanyfülke?
Ez az új fürdőszoba kialakításának egyik sarkalatos pontja, melyet elsősorban igényeink befolyásolnak, de arra is érdemes gondolnunk, hogy egy későbbi értékesítés során, melyik nyerné meg jobban a leendő vevők tetszését.
A kisgyerekes családok például igénylik a fürdőkádat, míg az idősebbek a zuhanyfülkét keresik, így az a legcélszerűbb, ha egyik fürdőszobánk kádas, a másik pedig zuhanyzós. Ennek persze határt szabhatnak a négyzetméterek, így ha mindkét fürdőszobánkban csak egy zuhanyfülke fér el, akkor az egyikbe inkább magastálcás zuhanykabint válasszunk, míg ha az egyik fürdőszobánk kádas, akkor a másikba alacsony tálcás vagy walk-in zuhanyzót építtessünk be.
Ennek a XIV. kerületi lakásnak a földszinti fürdőszobája egy walk-in zuhanyfülkét, tetőtéri fürdőszobája egy sarokkádat kapott.
Még több képért kattintson a fotóra!
Ha nagyon kicsi a hely
Ha elcsípünk otthonunk valamely részéből néhány négyzetmétert, hogy kialakítsunk egy fürdőszobát, biztos, hogy az új fürdőszoba és/vagy a helyiség, amiből levágtunk meglehetősen kicsi lesz. A helyet azonban egy kicsivel növelhetjük egy tolóajtó beépítésével. Világos színű burkolatokkal és egy nagy tükörrel pedig optikailag növelhetjük a teret.
Kép forrása: czmcam.org