Az élet nagyon sok olyan helyzetet eredményezhet, amikor otthonunk eladására kényszerülünk, és ezek közül az egyik legrázósabb a válás. Azonkívül, hogy a vagyon- és a lakásmegosztás elmérgesedett vitákhoz is vezethet, még azon is járhat az eszünk, hogy hogyan adjuk el a lakást a lehető leggyorsabban, hogy ne kelljen benne még hónapokig egymást kerülgetnünk.
Kép forrása: themarkslawfirm.com
Sima ügy
Persze vannak egyszerű esetek, amikor a felek házassági szerződést kötöttek, vagy amikor az ingatlan már a házasságkötés előtt az egyik fél tulajdonában állt. Ilyenkor egyértelmű, kinek kell költöznie. Ha azonban a lakás közös tulajdonban van, és osztozkodni kell, akkor mindenképp el kell adni.
Kisgyerekkel költözőknek ideális házrész kis kerttel Kispesten
Még több képért kattints a fotóra!
Vegyük elő a kompromisszumkészségünket!
A válófélben lévő házastársak kompromisszumkészsége valószínűleg a legkisebb a világon, mégis elő kell venniük, ha nem akarnak súlyos milliókat bukni egy nyomott áron történő, sürgős eladás miatt. Ez persze sokkal nehezebb, ha mondjuk egyik félnek sincs annyi pénze, hogy kifizesse a másiknak a lakás felét. De megoldás ilyenkor is létezik.
Ha például gyerekek is vannak, és már eldőlt, hogy kinél maradnak, akkor célszerű annak a félnek a lakásban maradnia, és az egész lakás a tulajdonába is kerülhet, ha cserébe például lemond a gyerektartásról. Így a másik félnek nem kell gyerektartást fizetnie, tehát ezt az összeget lakásbérlésre, vagy egy újonnan vásárolt lakás törlesztőrészletének a fizetésére fordíthatja.
Újrakezdéshez tökéletes kislakás Debrecenben
Még több képért kattints a fotóra!
Ha nincsenek gyerekek, akkor is érdemes összefogni annak érdekében, hogy közös tulajdonukat, akár egy későbbi eladás során, de a lehető legmagasabb áron értékesítsék. Persze ha nem férnek meg egymás mellett, akkor valakinek minél hamarabb költözni kell, és ha nincs anyuka, akihez haza lehet szaladni, akkor marad az albérlet, amit ki is kell fizetni.
Na de ki költözzön?
A legpraktikusabb megoldás az lenne, ha az a fél költözne el, akinek a munkahelye amúgy is messzebb van a lakástól, így esélye lehet arra, hogy lerövidítse a munkába járás idejét. Ehhez azonban a másik félnek is fel kell érnie ésszel, hogy ha a lakásban szeretne maradni, akkor fel kell ajánlania, hogy kifizeti az albérlet felét.
Tip-top kis albérlet a sebek nyalogatásához Szegeden
Még több képért kattints a fotóra!
Ha mégsem tudunk megegyezni
Ha mégsem hajlandó egyik fél sem költözni, akkor marad az együttélés, amíg a lakás új tulajdonosra nem talál. Ilyenkor pedig érdemes szem előtt tartani, hogy a gyors és a minél magasabb áron történő értékesítés mindkét fél közös érdeke, amihez elengedhetetlen például a lakás folyamatos rendben és tisztán tartása. Nem érdemes tehát kitolni a másikkal, és direkt egy csomó mosatlant hagyni, mert lehet, hogy épp akkor jelentkezik egy vevő, aki azonnal megnézné a lakást, és mivel az érdek közös, magunkkal is kitolunk, ha a másiknak szeretnénk borsot törni az orra alá.