Lakást nem néhány évre, hanem sokszor egy egész életre, de legalábbis 10-20 évre választunk magunknak, különösen, hogy legtöbben csak hosszabb futamidejű hitelből tudjuk fedezni a vételárat. Ezért is fontos, hogy akár egyedülálló fiatalként, akár már családdal keresünk otthont, gondoljunk arra is, hogy vajon megfelelő lesz-e új otthonunk később, ha változnak igényeink, életkörülményeink.
Forrás: Mirror.co.uk
Az egyedülálló fiatalokat például nem zavarja, ha több emeletet kell megmászni, és nincs játszótér vagy óvoda a közelben, nekik inkább a szórakozási lehetőségek közelsége lehet a fő szempont első otthonuk kiválasztásánál. De vajon gondolnak-e arra, hogy néhány év múlva ugyanebbe a garzonlakásba várják majd első gyermeküket, akinek a babakocsiját majd képtelenség lesz felcipelni a lakásba, aki nem alszik majd éjszakánként a közeli szórakozóhelyek zajától, és akit nem lesz hova elvinni, sétálni a forgalmas belvárosban.
Az egy gyermekes családok sincsenek azonban sokkal könnyebb helyzetben, hiszen míg egy gyerekkel kényelmesen el lehet férni egy másfél szobás lakásban, addig két gyermekkel ez már sokkal nehezebb, és ahogy növekszik a család, úgy lesz igényük egyre nagyobb és nagyobb otthonra, egy jelzáloggal terhelt lakást azonban nagyon nehéz nagyobbra cserélni.
A kettő vagy többgyermekes szülők pedig néhány évvel később azzal a problémával találhatják szembe magukat, hogy a nagy családi házban ketten maradtak, és a nyugdíjas évek elérkeztével már nemcsak fizikailag, hanem anyagilag sem tudják fenntartani otthonukat.
Természetesen nehéz, sőt valószínűleg lehetetlen olyan lakást találni, amely fiatalkorunktól-időskorunkig minden élethelyzetben az otthonunk lehet, azonban érdemes mindig legalább egy életszakasszal előre gondolkodni, hogy csak kétszer vagy háromszor kelljen újlakásba költöznünk életünk során.
Ha még gyermektelenül keresünk otthont, és megengedhetjük magunknak, keressünk olyan lakást, mely egy gyermekkel is élhető. Ha már egy gyermekkel költözünk, olyan otthont keressünk, ahol kettő vagy akár több gyermeket is fel tudunk nevelni. Ha pedig már teljes a családunk, akkor se vásároljunk túl nagy lakást, hiszen a gyerekek nagyon hamar kirepülnek.
Míg fiatalabb korunkban inkább a jó óvodák, iskolák és a játszóterek közelsége a mérvadó, idősebb korunkban pedig inkább az a fontos, hogy ne kelljen lépcsőzni, és közel legyen az orvos, a kórház és a gyógyszertár, addig idősebb korunkban is jól jöhet egy közeli játszótér, ha az unokák nálunk vannak, és fiatalabb korban, kisgyerekkel sem árt, ha nem kell lépcsőznünk és közel vannak az egészségügyi intézmények.
A lényeg az, hogy bármilyen életkorban is vagyunk most, gondoljuk végig, milyen lesz majd az életünk 20 év múlva, és ne csak a jelenlegi, hanem a későbbi igényeinket is vegyük figyelembe a választásnál, hiszen egy saját tulajdonú lakásból sokkal nehezebb az elköltözés.