A rövidtávú lakáskiadás sokakat megmozgatott az utóbbi időben, a maga hatalmas lehetőségeivel és kockázataival együtt. Az hogy kinek éri meg rövidtávon és kinek inkább hosszútávon kiadni lakását elsősorban az ingatlan adottságaitól függ. (A sokmilliós magyar bevételekről egyébként itt írtunk). A rövidtávú lakásbérlést ugyanis elsősorban a külföldi turisták veszik igénybe, akik magas elvárásokat támasztanak, és nem elégszenek meg a nagymamától örökölt, szedett-vedett bútorokkal. De nézzük, hogy is kellene egy lakást berendezni, hogy valóban jövedelmező legyen rövidtávon.
Teljes bútorzattal a Diplomatanegyed szívében
Még több képért kattints a fotóra!
Funkció szerint
Mielőtt hozzáfognál a berendezéshez, gondold végig, melyik szoba milyen funkciót tölt majd be a kialakítandó lakásban, és kikből áll majd a célközönség, aki nálad fog vendégeskedni. Még ha egyszobás is az ingatlan, akkor is alakíts ki az alvás céljára szolgáló helyen kívül olyan sarkokat, melyek például a társas szórakozást, az elvonulást, vagy ha üzletemberekre is számítasz vendégként, a nyugodt munkavégzést szolgálják.
Miután kitaláltad, melyik helyiség milyen funkciót fog betölteni, megtervezheted, hogy milyen bútorokat és milyen kiegészítőket vásárolsz majd, ehhez mérj le mindent pontosan. Igyekezz multifunkciós és összecsukható bútorokat választani, különösen, ha kevés a helyed, de a tárolóval rendelkező ülőbútorok is jó szolgálatot tehetnek. Számíts arra, hogy a bútorok fokozott igénybevételnek lesznek kitéve, ezért válassz strapabíró anyagból készült, könnyen tisztítható darabokat.
Légy figyelemmel a biztonságra is!
Vendéglátóként a te felelősséged, hogy a bérlők biztonságban legyenek lakásodban. Ezért figyelmeztesd őket mindenre, ami veszélyes lehet a házban, ha gyerekek is érkeznek, az éles tárgyakat, vegyszereket, és mindent, ami rájuk veszélyt jelenthet, tartsd biztos, jól elzárható helyen. Mindig legyen a lakásban elsősegély doboz és poroltó, és tájékoztasd is vendégeidet, ezek elhelyezkedéséről, valamint a menekülési útvonalról, vészkijáratokról, és a veszély esetén hívható telefonszámokról.
Ha szűk a hely, ne zsúfold tele bútorokkal, és válassz inkább lekerekített sarkú darabokat. Gondoskodj mindenütt a megfelelő megvilágításról és szereltesd fel úgy a villanykapcsolókat, hogy mindig kézre essenek, az ágy mellett pedig mindig legyen olvasólámpa könnyen elérhető kapcsolóval, hogy ne a sötétben kelljen botorkálnia annak, aki éjjel felébred. Kisebb szőnyegekből pedig kizárólag olyanokat vásárolj, melyeknek csúszásgátló is van az alján.
Ha a lakás és az egyes helyiségek mérete lehetővé teszi, gondolj a mozgásukban korlátozott vendégekre is, és tedd akadálymentessé a lakást. Így lehet, hogy olyan vendégeket is fogadhatsz majd, akik ennek hiányában máshol szállnának meg.
Az otthon kényelme
Bérlőid bármennyire is szeretnek utazni, ilyenkor is szeretik élvezni az otthon kényelmét. Ennek megteremtéséhez pedig először is makulátlan tisztaságot kell varázsolnod, különös tekintettel a konyhára, a fürdőszobára, az ágyneműre és a törölközőkre. Az ágyneműk és a törölközők tisztaságának érdekében kizárólag fehéreket válassz, melyeket ki is lehet hipózni, ha másképp nem jön ki egy folt belőlük. Paplanból és párnából pedig antiallergéneket vásárolj.
Gondoskodj arról, hogy a lakásban mindig legyen elegendő WC papír, papírzsebkendő és szappan, de ha tusfürdőt, fogkefét, fogkrémet is készítesz ki, bérlőid tényleg vendégnek érzik majd magukat. Ezeken felül nem árt, ha vannak még a lakásban olyan alapvető dolgok, mint a hajszárító vagy a vasaló. Néhány extra díszpárna, pléd és ágytakaró pedig tényleg otthonossá teszi majd a lakást.
Kép forrása: cdn.homedit.com
Tematikusan
A turisták szeretik, ha szállásuk is a hely hangulatához igazodik. Magyarországon leginkább Budapesten és a nagyvárosokban van igény rövid távon kiadott lakásokra, így érdemes a design-t is urbánus stílusban kialakítani. Ám ha a lakás történelmi városrészben, egy több száz éves házban található, érdemes inkább stílusát is ehhez igazítani. Arra azonban ügyelj, hogy ne vidd túlzásba a tematikus berendezést, és csak néhány apróság emlékeztessen a helyi jellegzetességekre.
Urbánus stílusban a Gozsdu udvarnál
Még több képért kattints a fotóra!
Ezen kívül ne felejts el egy „Használati utasítást” is mellékelni a lakáshoz, tedd jól látható helyre, és írd bele a legfontosabb információkat, mint például a már említett, vészhelyzet esetén hívható telefonszámokat, vagy az elsősegélydoboz helyét, a Wi-Fi kódot. De érdemes beleírni a közelben található legjobb vendéglátóhelyek, szórakozóhelyek, látványosságok elhelyezkedését, illetve bármi mást, amiről úgy gondolod, hogy vendégeid számára fontosak lehetnek. Végül, de nem utolsó sorban helyezz el néhány szobanövényt, melyek egyből hangulatosabbá teszik a lakást, tisztítják a levegőt, ráadásul megfizethetőek.
Fontos információk jól látható helyen a VII. kerületben
Még több képért kattints a fotóra!
A hangsúly tehát a praktikusságon és a biztonságon van. Igyekezz olyan enteriőrt kialakítani, mely egyszerre különleges, otthonos, biztonságos, praktikus és könnyen tisztítható.