A KSH adatai szerint 2015-ben az alkalmazásban állók havi nettó átlagkeresete 208.966,- Ft volt Budapesten, a tavalyi évben elszálló lakásbérleti díjak azonban megnehezítették azok dolgát, akik esetleg pont a jobb munka reményében költöztek a fővárosba.
Szakértők szerint nettó keresetünk nem több mint 28%-át szabad lakhatásra költenünk, ha még a rezsit is ki szeretnénk fizetni, és meg is szeretnénk élni. Ezek alapján pedig az átlagkeresetből maximum egy 58.510,- Ft-os bérleti díjat engedhetünk meg magunknak, ám Budapesten a legfelkapottabb helyeken már ennél jóval magasabbak az árak.
Kiindulópontként az átlagosnak mondható 1-2 szobás, 40-60 négyzetméteres lakásokat vettük alapul, és megállapítottuk, hogy a legnépszerűbbnek kikiáltott V. kerületben ezeknek az otthonoknak a bérleti díja 110 ezer forintnál kezdődik. Ám a környező kerületekben sem találunk lakást, ha átlagfizetéssel rendelkezünk, hiszen a szintén népszerű VI. kerületben 100 ezer forinttól, a VII. kerületben 90 ezer forinttól, a IX. kerületben pedig már 110 ezer forinttól indulnak az átlagos bérleti díjak.
A fent említett pesti kerületeken kívül, még a VIII. és a XIII. kerületek szerepelnek a legnépszerűbb kerületek listáján, ám az árak itt is meglehetősen magasak. A VIII. kerületben például egyedül Józsefvárosban találhatunk olcsóbb ingatlanokat, a Palotanegyedben és a Füvészkertben már 120 ezer forinton felül vannak az árak, míg a legdrágább lakásokat a Corvin negyedben kínálják. A XIII. kerületben pedig csak Angyalföldön bérelhetünk ki egy lakást az átlagfizetésünkből, a kerület többi részén az árak 95 ezer forintnál kezdődnek.
A helyzet a budai oldalon sem kedvezőbb, hiszen az I. és a II. kerületben is 110 ezer forintnál kezdődik a lakások átlagos bérleti díja, és az I. kerületben még a legolcsóbb lakásokért is 80 ezer forintot kell fizetnünk, valamint a szintén népszerű XII. kerületben sem találhatunk kiadó lakást 100 ezer forint alatt. Itt jegyezzük meg, hogy a II. és a XII. kerületben már kiadó házakból is igen széles a kínálat, ezekért a II. kerületben minimum 200 ezer, a XII. kerületben minimum 300 ezer forintot kell fizetnünk.
Az itt felsorolt árak természetesen nem a legalacsonyabbak, inkább átlagosnak mondhatóak, és a legtöbb kerületben elvétve ugyan, de találhatunk ennél olcsóbban is lakásokat. Ám a gyanúsan olcsó lakásokkal érdemes vigyázni, hiszen ezek legtöbbször rossz állapotúak, vagy egyéb okból kínálják őket áron alul. Ha pedig mégis találunk egy remek lakást meglepően alacsony bérleti díjért, akkor gyorsan kell cselekednünk, mert ezek az otthonok pillanatok alatt új bérlőre találnak.
Most pedig nézzük, milyen lakásokat bérelhetünk álomfizetésből a legmenőbb kerületekben!
Ezt a gyönyörű V. kerületi lakást például 195 ezer forintért bérelhetjük ki, és egy tetőteraszt is kapunk hozzá.
Még több képért kattints a fotóra!
Míg ennek a Várkert rakparton található lakásnak már 220 ezer forint a havi bérleti díja.
Még több képért kattints a fotóra!
Aki pedig luxuslakást keres, az kiveheti ezt az art deco stílusban berendezett lakást a Diplomatanegyedben havi 950 euróért, azaz megközelítőleg 300 ezer forintért.
Még több képért kattints a fotóra!
Ezért az adyligeti luxusházért pedig már 2.700 eurót, azaz körülbelül 850 ezer forintot kell fizetnünk havonta, ha ki szeretnénk bérelni.
Még több képért kattints a fotóra!
Te melyik lakást bérelnéd ki, ha álomfizetésed lenne? Véleményedet várjuk kommentben!