Az elmúlt évek sztárja vitathatatlanul a gránit volt a konyhai munkalapok közül, hiszen időtállóbb és ellenállóbb akár az olcsó laminált, akár a drága és trendi, de igencsak kényes márvány munkalapoknál. Most azonban méltó ellenfélre talált a kvarc, egész pontosan a kvarc kompozit munkalapok személyében, melyek külföldön már vitathatatlanul trendibbek nála. De lássuk, melyik számíthat nagyobb népszerűségre itt Magyarországon!
Kép forrása: hgtvhome.com
Mi is az a kvarc kompozit?
A kvarc kompozit egy 90-94%-ban kvarcból és 6-10%-ban magas szilárdságú poliészter gyantából gyártott anyag, mely rendelkezik a kvarc, mint az egyik legkeményebb, és legellenállóbb kőzet előnyös tulajdonságaival.
Először az olasz konyhákban jelent meg a 60-as években, ekkor még poliészter gyanta nélkül, melyet később azért kezdtek hozzáadni, hogy porózusságát csökkentsék és rugalmasságát növeljék, így kevésbé volt hajlamos a törésre vagy a repedésre. Az első darabok azonban még rettenetesen bumfordiak voltak és csak egy szűk színskálán voltak elérhetőek. A technológia fejlődésének köszönhetően azonban ma már igényes kialakításúak, és számtalan színben, többféle élkialakítással is elérhetőek. A márványnál és a természetes köveknél ráadásul keményebbek, könnyebb őket tisztítani, és jobb a karc- és hőállóképességük is.
Konyhasziget és gránit munkalap egy családi házban Héregen
Még több képért kattints a fotóra!
Előnyök-hátrányok
Számtalan előnyük mellett viszont hátrányokkal is rendelkeznek, melyek közül leginkább igencsak magas árukat szokták emlegetni, ugyanis egy kvarc kompozit munkalap négyzetmétere megközelítőleg 100 ezer forint körül mozog.
Emellett fontos megemlíteni azt is, hogy bár igencsak hőállóak, a főzés során kifröccsenő forró ételt vagy folyadékot a fényes felületű kvarc pult 90°C-ig, a matt felületű pult pedig csak 80°C-ig bírja, tehát a sütőből kivett forró tepsit erre sem lehet rátenni. Ezzel szemben a szintén drága, de valamivel azért olcsóbb gránit munkalapra bármilyen forró edényt ráhelyezhetünk.
Gránit konyhapult egy törökbálinti konyhában
Még több képért kattints a fotóra!
A kvarc tehát egyértelműen felveszi a versenyt a laminált, a márvány vagy a mészkő munkalapokkal szemben, ha strapabírásról van szó, a gránittal szemben azonban alulmarad. Most biztos sokan felkapják a fejüket, hogy láttak már gránit munkalapot, amit simán tönkretett az ecet, a vörösbor vagy bármilyen tisztítószer, de erre csak azt tudjuk mondani, hogy mint minden terméknél, ennél is lehet kapni gyengébb és jobb minőséget is. A tömörebb, kevésbé nedvszívó gránitok ugyanis gond nélkül kiállják ezeket a próbákat, míg a lazább, puhább szerkezetű gránitok csak akkor, ha víz és olajtaszító impregnálást kapnak, melyet évente akár többször is el kell végezni. Ezért a választásnál figyelembe kell venni a gránit arányát a termékben, ami minimum 80% kell, hogy legyen, és rá kell kérdezni, hogy felülete impregnált-e.
Gránit munkalap és falburkolat Budakeszin
Még több képért kattints a fotóra!
Ugyanígy a kvarc kompozit munkalapok között is találunk gyengébb minőségűeket, melyeken a vörösbor például csak akkor nem hagy foltot, ha azonnal letöröljük, és olyan magas minőségű termékeket is, melyek nemcsak ellenállóak, de akár még antibakteriális bevonattal is ellátják őket.
Mindezeken felül pedig van egy igen jelentős esztétikai előnye a kvarc munkalapoknak a gránittal szemben, mégpedig az, hogy rugalmasságuknak köszönhetően bármilyen formát ki lehet alakítani belőlük, így akár a mosogatótálcát is egybe lehet önteni a munkalappal, míg a gránit esetében ez kivitelezhetetlen.
Kép forrása: pinterest.com
Meghódítják-e Magyarországot?
A leglényegesebb különbség tehát kvarc és gránit között, hogy a kvarc kevésbé áll ellen a hőnek és lényegesen drágább is. S bár külföldön már kétségtelenül annak igazán trendi a konyhája, akinek nem gránit, hanem kvarc konyhapultja van. Nálunk valószínűleg kizárólag a trend követő, a konyhát inkább csak státuszszimbólumként használó társadalmi réteg körében tesz majd szert igazi népszerűségre, míg azok, akik mindennap főznek, inkább maradnak a gránitnál.