Kevesen mondhatják el magukról, hogy mindegyik szomszédjukkal remekül kijönnek, és szinte minden szomszédságban van egy-két problémás lakó. A problémákat azonban meg lehet oldani, csak megfelelően kell kommunikálni. Íme, 6 módja annak, hogy kialakítsd, és fent is tartsd a jó szomszédi viszonyt.
Kép forrása: express.co.uk
Mutass példát
Problémázhatunk a többi szomszéd viselkedésén, de előtte nem árt a saját házunk táján is körülnéznünk. Az hogy este későn, és kora hajnalban nem hangoskodunk, a lakás/ház környékét, a lépcsőházat rendben tartjuk, vigyázunk a rendre és a tisztaságra, valamint mások értékeire, alapvető. Ha mi magunk nem járunk élen ezekben a dolgokban, milyen alapon várjuk el, hogy mások is így tegyenek. Ha példamutatóan élünk, az már egy jó belépő egy új lakóközösségbe.
Beszélgess, legyél érdeklődő, de ne pletykálj
Amikor új helyre költözöl, igyekezzünk megismerni a szomszédokat, legyél velük barátságos és érdeklődő, óvakodj azonban attól, hogy túl kíváncsinak vagy tolakodónak tűnj, ne szólj bele az életükbe, és főleg ne pletykálj. Aki az első perctől példamutató és barátságos, mégsem vájkál mások életében, eléri azt, hogy a lakóközösség hamar elfogadja, és még a legkötekedőbb szomszéd is őt piszkálja majd a legritkábban.
Probléma esetén higgadj le, mielőtt reagálnál
Problémák természetesen mindenütt akadnak, de nem mindegy, hogy kezeljük őket. Ha első felháborodásodban rögtön nekirontasz a szomszédnak, ne csodálkozz azon, hogy egy véget nem érő szurkálódás-piszkálódás veszi majd kezdetét, és a végén arra sem emlékeztek majd, ki tört először borsot a másik orra alá. Vegyél inkább egy nagy levegőt, gondold végig a dolgot, és ezután nyugodt hangnemben próbáld meg elmondani, hogy mi a problémád, és miért zavar téged a másik viselkedése.
Ne a problémával, hanem a megoldással fordulj a szomszédhoz
Az előzőnél pedig sokkal szebb megoldás, ha nem azt mondod a szomszédnak, hogy mi a problémád, hanem azt, hogy mit szeretnél, mi legyen a megoldás. Ha a fejéhez vágod, hogy mi mindent nem csinál jól, és fenyegetőzöl, azzal azt vázolod fel, hogy milyen negatív események várnak rá, ha továbbra is így viselkedik. Ellenben, ha azt mondod el neki, hogy mit kellene tennie, és milyen pozitív következményei lennének annak, hogy ha megfelelően viselkedne, mindjárt másképp fog reagálni. A hangsúly tehát a kommunikáción van.
Ne vond be a többi szomszédot a vitába
Ha a probléma csak kettőtök között merült fel, óvakodj attól, hogy más szomszédnak is elmondd, mást is belevonj a vitába. Mások véleménye csak olaj lehet a tűzre, és nem hagy higgadtan gondolkozni, igyekezzetek a problémát egymás között rendezni.
Ne hagyd, hogy felhalmozódjanak a problémák
Állandóan hangoskodik a szomszéd, de te nem szólsz, ha nincs otthon, a kutyája ugat állandóan, de te nem szólsz, ezek után felhúz egy melléképületet az udvarán, a megengedettnél kisebb távolságra a te házadtól, mire te átmész hozzá és egyszerre zúdítod a nyakába az összes vele kapcsolatos problémádat. Szerinted is ez a helyes megoldás? Bármi problémád van, inkább jelezd azonnal, különben azt fogja hinni, hogy téged nem zavar, ha éjszaka bulit tart, rendezetlen a kertje, vagy vasárnap reggel kezd el fúrni, faragni.
Volt már különösen problémás szomszédod? Hogyan kezelted a helyzetet? Tapasztalatodat, véleményedet oszd meg velünk kommentben!
Ha pedig olyan helyre költöznél, ahol nincsenek közvetlen szomszédok, ezeket az ingatlanokat ajánljuk:
Még több képért kattints a fotóra!
Még több képért kattints a fotóra!
Szomszédok nélkül Balatonbogláron
Még több képért kattints a fotóra!